Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gazownia Warszawska. Wyjątkowy zabytek, który wciąż stoi opuszczony [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 2017-12-08, Data modyfikacji: 2017-12-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Gazownia na Woli, przy Kasprzaka, to miejsce wyjątkowe. Powstała w 1888 roku, po dwóch latach budowy. Zakład zapewniał paliwo do lamp gazowych, które oświetlały warszawskie ulice. Zniszczony w czasie wojny, odbudowany i uruchomiony już w czerwcu 1945. Gazownia działała do 1978 roku. Później obiekt zamknięto i przerobiono na Muzeum Gazownictwa. Charakterystyczne zbiorniki na gaz nie miały tyle szczęścia. Najpierw planowano w nich Muzeum Powstania Warszawskiego, potem ekskluzywne lofty. Ostatecznie od prawie czterdziestu lat stoją opuszczone. W kwietniu miasto postanowiło odzyskać obiekty. Rozpoczęła się batalia z obecnym najemcą, który w międzyczasie zaczął niezbędne prace remontowe. Podobno w przyszłości słynne rotundy mają zostać wyremontowane. Na razie są to jednak tylko obietnice. Tak zbiorniki na gaz wyglądają dzisiaj. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii.

Pełna treść wiadomości na: kozienice.naszemiasto.pl/artykul/gazownia-warszawska-wyjatkowy-zabytek-ktory-wciaz-stoi,4338919,gal,t,id,tm.html?kategoria=1
kozienice.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: kozienice.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kozienicki - powiat w południowo - wschodniej części  województwa mazowieckiego z siedzibą w Kozienicach. W skład powiatu wchodzą gminy: Garbatka Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Magnuszew, Kozienice i Sieciechów zajmując powierzchnię 916,96 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Kozienicki Park Narodowy, Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Drzewiczki i Pilicy”, rezerwaty przyrody („Zagożdżon”, „Krępiec”, „Guść”, „Olszyny”, „Dęby Biesiadne im. Mariana Pulkowskiego”) oraz rzeki (Radomka, Pilica i Wisła). Do zabytków powiatu zaliczają się: zespół pałacowo – parkowy w Kozienicach i Trzebieniu, budynek w stylu dworku mazowieckiego w Kozienicach, park w Janikowie, Mauzoleum Legionistów w Laskach, Strażnica graniczna w Grabowie nad Pilicą, Budynek dawnej leśniczówki  z 1926 r. w Garbatce Letnisko, a także liczne kościoły i cmentarze.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie i przemyśle. Na jego terenie działa Elektrownia „Kozienice” S.A – największa w Polsce elektrownia opalane węglem kamiennym.  

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 48 i 79.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola